عناوین آخرین اخبار : افتتاح نمایندگی معلولان پارس در فارس / قدردانی از نصب پیام‎های هشدار دهنده و پیشگیرانه شهرداری تهران /
موضوعات
Category
دوستان
Ferends
آرشیو
archive
آمار سايت
Site info
  بازدید امروز : 344
  بازدید دیروز : 440
  بازدید این ماه : 6216
  کل بازدیدها : 637547
  افراد آنلاین : 1
  تعداد مطالب : 1832
  تعداد نظرات : 18
  خروجی فید امروز : 0
  ورودی گوگل : 1
  بازدید کل : 462549
  تبادل لينک با 35 سایت
  زمان لود صفحه : 0.102 ثانیه
برترين مطالب
Best Posts
آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
نقش برجسته زن ایران باستان تخریب شد -  دوشنبه ,۱۳ آذر , ۱۳۹۱
تعداد بازدید : 138   دسته بندی : اخبار حقوقی , اخبار گردشگری

نقش برجسته زن ایران باستان تخریب شد

بخش قابل توجهی از دیواره زیرین نقش برجسته تاریخی «پریشو» در شهرستان کازرون فارس به عنوان یکی از معدود نقش برجسته‌هایی که تصویری از یک زن در آن وجود دارد با وسیله‌ای نظیر پتک یا چیزی مثل آن تخریب شد.

عضو شورای مرکزی انجمن هم‌اندیشان جوان شهرستان کازرون در گفت‌وگو با مهر با بیان این که در این شهرستان 10 نقش برجسته مربوط به دوران تاریخی و باستانی وجود دارد که 9 نقش برجسته مربوط به ساسانیان و یک نقش برجسته هم مربوط به دوره اسلامی است، گفت: ویژگی‌های منحصربه‌فرد نقش برجسته‌های کازرون وجود سه نقش برجسته است که در آن تصاویری مربوط به زن در ایران باستان حجاری شده، موردی که تقریبا در آثار تاریخی ایران بندرت مشاهده می‌شود.

محسن عباسپور افزود: این سه نقش که در سه نقطه متفاوت از شهرستان کازرون قرار دارند نقش قندیل، نقش بهرام و نقش پریشو هستند.

به گفته این فعال میراث فرهنگی، متأسفانه بخشی از دیواره زیرین نقش برجسته پریشو واقع در ناحیه غربی تالاب پریشان بر اثر ضربات پتک یا وسایل مشابه توسط شخص یا اشخاصی از دیواره کوه جدا شده است.

وی بیان کرد: آثار به جای مانده از وارد کردن ضربات پتک یا وسایل مشابه روی قسمت جدا شده و همچنین در بخش‌های زیرین این نقش پرارزش ساسانی حاکی از آن است که ضارب یا ضاربان از فقدان امنیت فیزیکی این نقش استفاده کرده و آنقدر وقت و خیال راحت داشته‌اند که چندین ضربه پیاپی را در قسمت زیرین یکی از منحصربه‌فردترین نقوش تاریخی ایران وارد کنند.

عباسپور درخصوص اهمیت نقش پریشو یادآور شد: این نقش از معدود نقوش برجسته تاریخ ایران است که تصویری از یک زن در آن دیده می‌شود و مسلما ورود کوچک‌ترین آسیبی به این نقش تاریخی، عواقب جبران‌ناپذیری را برای آن به دنبال خواهد داشت.

وی اظهار کرد: بخش جدا شده ارتفاعی حدود دو متر و عرضی حدود ۸۰ سانتی‌متر دارد، براساس مشاهدات میدانی صورت گرفته می‌توان این گونه استنباط کرد که براثر ضربات پیاپی وسیله‌ای پتک مانند به یک محدوده مشخص، بخشی از دیواره کوه به صورت تقریبا یک دست از آن جدا شده و به زمین افتاده و در حال حاضر قطعه سنگ بزرگ جدا شده از این دیواره در زیر نقش پریشو افتاده است.

عضو شورای مرکزی انجمن هم‌اندیشان جوان شهرستان کازرون تصریح کرد: پیش از این نیز صدمات مشابهی به دو نقش برجسته دیگر در کازرون ازجمله نقش برجسته بهرام دوم در تنگ چوگان و همچنین نقش برجسته قندیل در بخش چنارشاهیجان این شهرستان وارد شده بود که چندی پیش ضارب این نقوش دستگیر شد و هدف اصلی خود را از این تخریب‌ها، کشف گنج اعلام کرده بود. با توجه به مشابهات موجود میان صدمه وارد شده به نقش پریشو و تخریب‌های پیشینی که متوجه نقوش برجسته کازرون شده بود می‌توان احتمال داد که این تخریب نیز در راستای تخریب‌های قبلی و احتمالا با هدف مشابهی صورت گرفته گرچه در این خصوص انتظار می‌رود دستگاه‌های مربوطه، تحقیقات بیشتری انجام دهند و ضارب این نقش نیز دستگیر شود.

عباسپور ادامه داد: فصل مشترک تمام این تخریب‌ها علاوه بر جهل ضاربان، فقدان هر گونه حفاظت فیزیکی از این نقوش است زیرا به عنوان مثال نقش پریشو که در حال حاضر این چنین مورد هجوم قرار گرفته فاقد حتی یک فنس‌کشی ساده است.

عضو شورای مرکزی انجمن هم‌اندیشان جوان شهرستان کازرون افزود: نقش برجسته پریشو ازجمله نقوش برجسته تاریخی است که حدود هفت سال قبل توسط عمادالدین شیخ‌الحکمایی از پژوهشگران کازرونی کشف و پس از آن پرونده ثبت این اثر در فهرست آثار ملی دنبال شد. این نقش برجسته متعلق به دوره ساسانی بوده و از معدود نقوش برجسته‌ای است که تصویری از یک زن در آن نقش بسته است.

این نقش در فاصله ۲۵ متری از ساحل شمال غربی تالاب پریشان و در ارتفاع حدودا هشت متری از سطح زمین روی یک صخره نقش بسته است.

Share
 ارسال در حدود 1905 روز قبل  نویسنده : wparsadmin  بدون نظر   | ادامه مطلب »